Stále nie je neskoro pre 2%. 
Viac info
Logo
Chcem podporiť
2. apríla 2023

Vitajte v oceáne najzáhadnejšej diagnózy

Autor: Marianna Budajová

Vitajte v oceáne najzáhadnejšej diagnózy. Plávajme kúsok spolu.  

Áno, viem. Je to extrémne kruté. Nik vás na to nepripravil. Ešte ste ani poriadne nezabrali a už ste vyčerpaní. Obzriete sa za ostatnými. Nezdá sa to fér. Ich úlohou je zdolať potok. Dobre vidíte? Niekto má pred sebou dokonca len mláku. Ešte včera ste k nim patrili, dnes nemáte na pevnine miesto. 

Tik-tak! Čo tu ešte robíte? Mieria na vás prsty, pohľady a výčitky. Nedajú sa vypnúť ani stíšiť. Čím skôr si priviňte svoje dieťa a odplávajte. Čo teraz počujete, je už len vlastný strach. Je to definitívne. Ste najosamelejší rodič na svete.

Zem máte stále na dohľad, inštinktívne sa ťaháte k súši, ale vlny sú nevyspytateľné a šanca na návrat neexistuje. Ak budete tvrdohlavo zápasiť, more vás vyvrhne, ale načo? Nik vás už nepozná, od rána zabudli. Vzdajte sa, už tam nepatríte. Pevnina vás odmieta, more vťahuje a vypľúva. Časom sa zbláznite. Pustite predstavu o tom, ako by to malo byť. Stiahne vás ku dnu. Zabudnite na všetko, je to minulosť. Vynulujte sa.

V tomto oceáne sa najprv musíte utopiť, aby ste v ňom dokázali plávať. Splynúť s vodou, každou bunkou prijať nové skupenstvo. Ak budete dôverovať vlnám, časom narazíte na kúsok súše, neobývaný ostrov, miesto znovuzrodenia. Nech sa páči, váš nový domov. Aha, ako životodarne ho obmýva voda. 

Nádych, výdych.  Počujete hlasy z brehu? Ani ja nie.

Foto: Adobe Stock

Mohlo by Vás tiež zaujímať

strateny macko

Nočná mora pre rodičov. Polovica autistických detí sa zatúla 

V roku 2011 prebehla na Kennedy Krieger Institute v Baltimore štúdia zameraná na príčiny úteku detí s PAS.
Čítaj ďalej...

Ak podpora pre ľudí s autizmom začína aj končí modrým osvetlením, škoda elektriny

Iniciatíva rozsvietiť druhého apríla dominanty miest a obcí na modro a nasmerovať pozornosť verejnosti k osobám s autizmom je úžasná.
Čítaj ďalej...
1 2 3 13