Stále nie je neskoro pre 2%. 
Viac info
Logo
Chcem podporiť
31. júla 2023

Robert de Niro má syna s autizmom. Čo mu pomohlo?

Autor: Marianna Budajová

V sekcii Osobnosti prinášame príbehy známych ľudí, ktorým do života vstúpil autizmus.

Robert de Niro

Američana s talianskym pôvodom už desaťročia zaraďujú k najlepším filmovým hercom sveta diváci aj odborníci. Popularitu si získal brilantným stvárnením rozmanitých charakterov v drámach, romantických komédiách či akčných filmoch ako Kasíno, Taxikár, Krajina policajtov, Ronin, Svokor je lotor, Spáči, Zúriaci býk, Krstný otec II. a mnoho ďalších, pričom za výkon v posledných dvoch spomenutých bol ocenený Oscarom.

Robert de Niro oslávi 17. augusta okrúhle životné jubileum. Mesiac pred 80-tkou utrpel ťažkú ranu osudu a pochoval najstaršieho vnuka. Pár týždňov predtým sa ikonický predstaviteľ mladého Vita Corleoneho stal čerstvým otcom, keď s novou partnerkou privítali na svete prvé spoločné dieťa. Vek jeho ostatných šiestich potomkov sa pohybuje od 11 do 51 rokov. Málokto vie, že medzi nimi je aj chlapec so špeciálnymi potrebami.

Detstvo bez reflektorov

Elliot sa narodil v roku 1998 ako v poradí piate zo siedmich detí filmovej hviezdy. Mal len rok, keď  sa manželstvo jeho rodičov začalo rozpadať. Rozhodovalo sa, komu bude chlapec zverený do starostlivosti. Neskôr však došlo k obnoveniu manželských sľubov a uzmierený pár sa rozhodol vychovávať dieťa spoločne.

Robert de Niro a Grace Hightower so synom Elliotom na prechádzke v Central Parku v New Yorku v roku 2004.

Chlapca celé detstvo chránili pred záujmom bulvárnych médií a diagnózu verejne nepriznali. „Nechcem sa rozcítiť, ale viem presne, čím prechádza“ naznačil jeden z najrešpektovanejších hercov strieborného plátna v roku 2013 počas promovania filmu The Silver Linings Playbook (na Slovensku uvedený pod názvom Terapia láskou, pozn. red.), v ktorom stvárnil otca syna s bipolárnou poruchou. 

Kontroverzná téma

Keď mal Elliot 18 rokov, de Niro na verejnosti prvýkrát prehovoril o autizme. „Grace a ja máme dieťa s autizmom a veríme, že je dôležité, aby sa o všetkých problémoch súvisiacich s príčinami autizmu otvorene diskutovalo a aby sa skúmali,“ vyhlásil v roku 2016. 

Tribeca Film Festival, ktorého je spoluzakladateľom, vtedy zaradil do programu dokument Vaxxed: From The Cover-UP to Catastrophe (Očkovaní: Od utajenia ku katastrofe - neoficálny preklad, pozn. red.) britského režiséra Andrewa Wakefielda, bývalého lekára, ktorého prácu spájajúcu vakcináciu s autizmom vedecká komunita zdiskreditovala pre nedostatok dôkazov.

Elliot de Niro s rodičmi Grace Hightower a Robertom de Nirom v roku 2011 počas Filmového festivalu v Cannes.

 „Mojím zámerom pri premietaní tohto filmu bolo poskytnúť príležitosť viesť rozhovor o problematike, ktorá je pre mňa a moju rodinu hlboko osobná,“ vysvetlil herec. Film vyvolal polemiku verejnosti a z festivalu ho napokon stiahli. „Po tom, čo sme si dokument v posledných dňoch prezreli s tímom filmového festivalu a ďalšími z vedeckej komunity, neveríme, že prispieva k diskusii, v ktorú sme dúfali,“ oznámil neskôr v oficiálnom vyhlásení. 

V rannej show televíznej stanice NBC zdôraznil, že nie je proti očkovaniu, no je za bezpečné vakcíny. „Pre niektorých ľudí môžu byť nebezpečné,“ upozornil v Today. Filmom chcel podľa vlastných slov vyvolať diskusiu, no názor si majú urobiť ľudia sami. Uviedol, že je otcom syna, ktorý sa po očkovaní zmenil cez noc a ako rodič vyzval odbornú lekársku verejnosť k hľadaniu pravdy. „Je tam spojitosť a oni tvrdia, že nie je,“ uzavrel. 

Najlepšia terapia

Každý človek na spektre autizmu je jedinečný a pomáha mu niečo iné. Elliotov pohľad na svet zmenila elegantná loptová hra. Napriek tomu, že zo začiatku ho k tenisu bolo treba tlačiť a rodičia s ním museli účasť na tréningoch vyjednávať, napokon v ňom našiel záľubu, ktorá mu priniesla do života nielen výbornú kondíciu, ale aj nové priateľstvá. Ako sám prezradil, keď hrá, cíti sa dobre, niekedy až povznesene. 

„Pre rodičov je ťažké nájsť aktivity, ktorým by sa mohli deti so špeciálnymi potrebami venovať. Synovi pomáha tenis. Keď hrá, je sebavedomejší, lebo vidí, že je v tom skutočne dobrý. To je najlepší seba-motivátor, ktorý môže mať každý,“ prezradil Robert v roku 2019 pre Special Olympics a vyzdvihol manželku Grace, ktorá od malička dbala na to, aby Elliot nadobudol vynikajúcu fyzickú zdatnosť. Vďaka športu posilnil nielen svoje telo, ale aj sociálne zručnosti a dnes už trénuje s najlepším kamarátom Maxom. 

Elliot de Niro na záberoch z videa, ktoré vzniklo v spolupráci ESPN a Special Olympics.

Syn slávneho otca dokonca účinkoval vo videu ESPN k 50. výročiu Špeciálnych olympiád a predviedol v ňom výborné atletické a tenisové schopnosti. Lásku k pohybu a rýchlej hre s raketou si vypestoval vďaka túžbe presne triafať na vytýčený cieľ. „Toto je dar, ktorý dávate svojmu dieťaťu, byť schopný uspieť sám, mať motiváciu, sebadôveru a zistiť, kým je,“ povedala o nadanom športovcovi jeho mama. 

Manželstvo Roberta de Nira s Grace Hightower súd v roku 2021 napokon definitívne rozviedol. V tom čase mal ich výnimočný syn už 23 rokov. Napriek dlhoročným problémom vo vzťahu a ťažkostiam s výchovou svoju špeciálnu rodičovskú misiu zvládli a vychovali skvelého mladého muža. 

Zdroj: www.today.com, www.thethings.com, www.independent.co.uk, www.jointherevolution.org, www.youtube.com

Foto: www.thetimes.co.uk, www.jointherevolution.org

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Ak podpora pre ľudí s autizmom začína aj končí modrým osvetlením, škoda elektriny

Iniciatíva rozsvietiť druhého apríla dominanty miest a obcí na modro a nasmerovať pozornosť verejnosti k osobám s autizmom je úžasná.
Čítaj ďalej...
druhy-april

PREHĽAD PODUJATÍ: Svetový deň povedomia o autizme 2024

Spísali sme osvetové akcie, ktoré sa na Slovensku uskutočnia 2. apríla. Ak viete, že v zozname nejaká chýba, dajte nám vedieť a my ju radi doplníme. 
Čítaj ďalej...

V ústave by zomrel od žiaľu. Miroslav sa sám stará o Dávida (19) s autizmom

S Miroslavom sme sa stretli v kaviarni nákupného centra v Nitre, aby to mal blízko domov, ak by došlo ku krízovej situácii. Napríklad by vypadol internet, nebo
Čítaj ďalej...
1 2 3 13