Stále nie je neskoro pre 2%. 
Viac info
Logo
Chcem podporiť
23. decembra 2023

Rešpekt aj strach. Autistickú dcérku okrem babky nik nepostráži, vraví Eva

Autor: Marianna Budajová

Mama škôlkarky na spektre autizmu opisuje, čím si doma prechádzajú nielen počas vianočných sviatkov. 

O pochopení

Mám asi to šťastie, že celá moja rodina aj priatelia chápu diagnózu mojej dcéry, podporujú ma a veria nám, že ten problém tam skutočne je a že si ho nevymýšľame. Druhá strana mince je taká, že hoci niektorí ľudia rozumejú, čím prechádzame, nevedia, ako s takým dieťaťom pracovať a nerozumejú celej veci do hĺbky. 

O rešpekte

Okrem mojej mamy nie je asi osoba, ktorá by dcérku postrážila, lebo je tu určitý rešpekt a strach a aj ja mám primeraný rešpekt, ak nastanú určité situácie, ako sa to celé bezo mňa zvládne.

O očakávaniach

Pri návšteve je asi základom rešpektovať dieťa, jeho jedinečnosť, dopriať mu priestor a neočakávať, že bude reagovať ako bežné dieťa a už dupľom, že pôjde podľa toho, čo sa považuje v našej spoločnosti za typické. Fyzický kontakt či príkazy, to už viacerí na moju dcéru skúšali, ale nikam to neviedlo. 

O návodoch

Určite žiadne dobre mienené rady nebudú mať význam a matku dokážete iba citovo zraniť. Viac než poučovanie pomáha podpora a pocit, že sme tu pre teba.

O Vianociach

Minulé Vianoce si dcéra ešte poriadne neuvedomovala, myslím že tento rok je to výrazne lepšie a iste sa bude tešiť keď bude rozbaľovať darčeky a my s ňou. Naposledy vydržala pri sviatočnom stole 10 minút a bolo to super, to, čo majú iné rodiny bežne, sme si my vychutnali spolu ako rodina a aj tých pár minút bolo super.

O Silvestri

Moja dcéra je rozhodne typ autistu, ktorý miluje vizuálne podnety, ohňostroj bol pre ňu niečo úžasné. Bývame na vyššom poschodí, odkiaľ máme krásny výhľad na Petržalku. Minulý rok stála s jej bratom na stoličke, aby videli a pozorovali ohňostroj, celý čas sme všetci vykrikovali: "huraaa, huraaaa" a ona sa pridala k nám a užívala si to. Ona vie byť naozaj zlatá a vie sa do veci ponoriť úplne celá.

O pokrokoch

Pokroky.... Hýbeme sa pomaličky, niekedy priam nenápadne, ale ideme, stále komunikuje iba jednoslovne, má skoro 5 rokov, ale už ide priamo na vec, vypýta si, čo chce, ak nevie slovo, povie farbu alebo ukáže prstom. Naozaj, komunikácia sa pohla, nemáme problém, aby sa vyjadrila.

O prianiach

Čo si želať do nového roku? Nech sa primerane hýbe porozumenie a reč, nech máme stále doma pocit, že to ideee… Hoci pomaly, ale ide, lebo to nám rodičom dáva nádej.

Páčil sa Vám článok? Sledujte a lajkujte Modrú hliadku aj na FacebookuInstagrame či LinkedIne, prípadne nás môžete aj podporiť TU: Podpora. Ďakujeme.

FOTO: Adobe Stock

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Ak podpora pre ľudí s autizmom začína aj končí modrým osvetlením, škoda elektriny

Iniciatíva rozsvietiť druhého apríla dominanty miest a obcí na modro a nasmerovať pozornosť verejnosti k osobám s autizmom je úžasná.
Čítaj ďalej...
druhy-april

PREHĽAD PODUJATÍ: Svetový deň povedomia o autizme 2024

Spísali sme osvetové akcie, ktoré sa na Slovensku uskutočnia 2. apríla. Ak viete, že v zozname nejaká chýba, dajte nám vedieť a my ju radi doplníme. 
Čítaj ďalej...

V ústave by zomrel od žiaľu. Miroslav sa sám stará o Dávida (19) s autizmom

S Miroslavom sme sa stretli v kaviarni nákupného centra v Nitre, aby to mal blízko domov, ak by došlo ku krízovej situácii. Napríklad by vypadol internet, nebo
Čítaj ďalej...
1 2 3 13