Stále nie je neskoro pre 2%. 
Viac info
Logo
Chcem podporiť
2. októbra 2023

Päť kníh, ktoré napísali rodičia detí s autizmom

Autor: Marianna Budajová

Keď dieťaťu diagnostikujú poruchu autistického spektra, väčšina rodičov začne o téme veľa čítať. Niektorí aj písať.

Slovami popredného súčasného japonského autora Murakamiho, ak čítate len knihy, ktoré čítajú všetci ostatní, dokážete myslieť len tak, ako myslia všetci ostatní. Prinášame výber piatich kníh, ktorých autormi sú rodičia detí na spektre autizmu.

1) PLNOHODNOTNÝ ŽIVOT S AUTIZMOM

Meno autorky Chantal Sicile-Kira je na obálke knihy o autizme uvedené spolu s menom jej syna. Jeremy Sicile-Kira je neverbálny mladý muž s autizmom, ktorý úspešne zmaturoval a dnes získava ocenenia za svoje umelecké diela. Vydaná v roku 2012 pod názvom A Full Life with Autism: From Learning to Forming Relationships to Achieving Independence (Plnohodnotný život s autizmom: Od učenia cez vytváranie vzťahov až po dosiahnutie nezávislosti, prekl.red.), kniha odpovedá na ťažké otázky, ktoré si kladie každý rodič dieťaťa s PAS, zároveň však vzbudzuje nádej a pozitivitu. Predslovu sa chopila americká profesorka Temple Grandin, ktorá je sama na spektre a stala sa jednou z najznámejších propagátoriek povedomia o autizme. V originálnom jazyku a v rôznych formátoch je k dispozícii napríklad na Amazone. 

2) ISKRA

Kristine Barnett je mamou výnimočného chlapca s IQ 189. Po tom, čo v špeciálnej škôlke nedosahoval pokrok a uťahoval sa do seba, berie jeho vzdelávanie do vlastných rúk. Iskra: príbeh matky, ktorá vychovala génia, je o žene ktorú vedie materský inštinkt a napriek nepriazni osudu verí v schopnosti svojho dieťaťa, ktoré dosiahne neuveriteľné pokroky. Podarí sa jej to tak, že sa pri vzdelávaní sústredí na to, čo syna najviac zaujíma, baví, pohlcuje, pri čom sa najviac zapáli, rozsvieti, teda na to, čo je jeho iskrou. Bestseller je v slovenčine dlhodobo beznádejne vypredaný. 

3) NAVŽDY CHLAPEC

Spisovateľka Kate Swenson začala svoju autorskú cestu populárnym blogom Finding Cooper's Voice (Hľadanie Cooperovho hlasu, prekl.red.). Kniha Navždy chlapec: Matkina spomienka na autizmus a hľadanie radosti opisuje všetky štádia vyrovnávania sa rodiča s autizmom dieťaťa. Najprv Kate zažíva žiaľ za nesplnenými snami. Neskôr frustráciu a vyčerpanie z toho, ako musí za svoje dieťa, ktoré svet odmieta, neustále bojovať. Ale vďaka tvrdej práci, odolnosti a osobnému rastu zisťuje, že Cooper nie je ten, kto sa potrebuje zmeniť. To ona. A práve táto premena viedla Kate k prijatiu a nakoniec aj k radosti. Dostupné v origináli na Amazone. 

4) NEZLOMNÍ

Jozef Bednár je otcom dospelého syna na spektre autizmu. V knihe Nezlomní: 18 otvorených rozhovorov o autizme prináša svedectvá ľudí, ktorí žijú autizmom či už ako príbuzní alebo terapeuti. Slovenský autor tiež vydal knihu Osud tak rozhodol: O živote a autizme s láskou. Vydavateľstvo Martinus o nej na svojom eshope uvádza: „Povedané slovami spisovateľky Gabriely Rothmayerovej, toto je kniha o úspechu rodiny, ktorá sa nezlomila pod ťarchou vybočenia z normálu. Je to kniha o prijatí a láske. O živých ľuďoch, ktorí sa premenili na románové postavy.“ Nájdete v slovenských kníhkupectvách. 

5) XENY

Knižný debut z dielne Modrej hliadky vyšiel v máji tohto roku. Marianna Budajová v ňom pri príležitosti Dňa matiek prostredníctvom rozsiahlych rozhovorov predstavuje životné príbehy siedmich slovenských mám detí so špeciálnymi potrebami. Témy PAS sa dotýkajú tri z nich. Odo dňa vydania je ebook XENY dostupný online zdarma. Ďakujeme za každé stiahnutie. Papierovú verziu nájdete v Martinuse.

Ak chcete o autizme písať knihy, reportáže alebo blogovať, kontaktujte nás, radi Vám poskytneme priestor na našej platforme.

Zdroj: www.amazon.com, www.enbook.sk, www.martinus.sk, www.modrahliadka.sk 

FOTO: Adobe Stock, www.amazon.com, www.enbook.sk, www.martinus.sk, www.modrahliadka.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Ak podpora pre ľudí s autizmom začína aj končí modrým osvetlením, škoda elektriny

Iniciatíva rozsvietiť druhého apríla dominanty miest a obcí na modro a nasmerovať pozornosť verejnosti k osobám s autizmom je úžasná.
Čítaj ďalej...
druhy-april

PREHĽAD PODUJATÍ: Svetový deň povedomia o autizme 2024

Spísali sme osvetové akcie, ktoré sa na Slovensku uskutočnia 2. apríla. Ak viete, že v zozname nejaká chýba, dajte nám vedieť a my ju radi doplníme. 
Čítaj ďalej...

V ústave by zomrel od žiaľu. Miroslav sa sám stará o Dávida (19) s autizmom

S Miroslavom sme sa stretli v kaviarni nákupného centra v Nitre, aby to mal blízko domov, ak by došlo ku krízovej situácii. Napríklad by vypadol internet, nebo
Čítaj ďalej...
1 2 3 13