Stále nie je neskoro pre 2%. 
Viac info
Logo
Chcem podporiť
15. júla 2023

Aspergerov syndróm v skratke

Autor: Marianna Budajová


S detským autizmom, atypickým autizmom, Rettovým syndrómom a inými dezintegratívnymi poruchami patrí Aspergerov syndróm do spoločnej skupiny diagnóz Poruchy autistického spektra. 

Názov

Syndróm je pomenovaný podľa psychiatra Hansa Aspergera, ktorý ho v roku 1944 opísal v článku Autistische Psychopathen im Kindersalter (Autistickí psychopati v detstve, prekl.red.)

Čítajte tiež: Je možná liečba autizmu?

Deti, ktoré Rakúšan pri práci pozoroval, vykazovali zvláštnosti v správaní a komunikácii,  boli motoricky neobratní a mali sklony k stereotypným záujmom a  rituálom. Pojem autistická psychopatia bol neskôr nahradený označením Aspergerov syndróm (ďalej len AS, pozn.red.)

Zaradenie

Aspergerov syndróm sa definuje ako PAS bez poruchy vývinu intelektu s narušením funkčnej reči. Mnohí ho prirovnávajú k vysokofunkčnému autizmu, no odborníci sa zatiaľ nezhodli či a aký je medzi nimi rozdiel. 

Odporúčame prečítať: Terapie pre autistov

Deti s nízkofunkčným AS je náročnejšie usmerňovať výchovou, v porovnaní s deťmi s vysokofunkčným AS vykazujú viac problémového správania a väčšou neochotu spolupracovať. 

Prejavy

Deti s AS majú intelekt v pásme normy, niektorí aj nadpriemerní, za kognitívnym však výrazne zaostáva emocionálny a sociálny vývoj. Deti nerozumejú kontextu spoločenských situácií, gestám, mimike či skrytým významom, neradi sa prispôsobujú, stresujú ich zmeny. Čo sa týka reči, majú bohatú slovnú zásobu, no udržať plynulý konverzačný tok je pre nich obtiažne. Často sa zamerajú na jednu tému, o ktorej dokážu viesť dlhý monológ. 

Prečítajte si aj: Prejavy autizmu u detí

Vyhýbajú sa očnému kontaktu, ktorý im je nepríjemný a väčšinou majú plochý výraz tváre, pretože v komunikácii používajú mimiku len minimálne. Ich miera empatie je nízka. Kvôli tomu môžu pôsobiť strojene a chladne. Aspergeri sú čestní, perfekcionostickí, dôslední, zameraní na detail. 

Osobnosti

Medzi známych ľudí, ktorým bol diagnostikovaný Aspergerov syndróm, patria napríklad futbalista Lionel Messi, herec Anthony Hopkins, herečka Daryl Hannah, akademička a ochrankyňa zvierat Temple Grandin, speváčka Susan Boyle či podnikateľ a najbohatší človek sveta Elon Musk. AS sa predpokladá u režisérov Woodyho Allena a Toma Burtona, u zakladateľa Microsoftu Billa Gatesa, ako aj jeho zosnulého rivala Steva Jobsa. Podľa vedcov k nim patria aj už nežijúci velikáni vedy a umenia Albert Einstein, Nikola Tesla, Isaac Newton, Mozart, Beethoven, Michelangelo, Emily Dickinson či Andy Warhol. 

Mohlo by vás zaujímať: Čo je autistická triáda?

Americká herečka a komička Amy Schumer prezradila, že jej manžel Chris Fischer má Aspergerov syndróm. Verejným priznaním a otvoreným rozprávaním o živote na spektre sa snažia destigmatizovať tému PAS. K divákmi obľúbeným televíznym postavám, ktoré mali Aspergerov syndróm, patrí napr. Sheldon Cooper zo seriálu Teória veľkého tresku, antropologička Temperance Brennanová zo seriálu Kosti či doktor Shaun Murphy zo seriálu Dobrý doktor. 

Ďakujeme, že nás sledujete na Facebooku

Zdroj: www.nautis.cz, www.acva.sk, www.appliedbehavioranalysisprograms.com 

Foto: Adobe Stock

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Ak podpora pre ľudí s autizmom začína aj končí modrým osvetlením, škoda elektriny

Iniciatíva rozsvietiť druhého apríla dominanty miest a obcí na modro a nasmerovať pozornosť verejnosti k osobám s autizmom je úžasná.
Čítaj ďalej...
druhy-april

PREHĽAD PODUJATÍ: Svetový deň povedomia o autizme 2024

Spísali sme osvetové akcie, ktoré sa na Slovensku uskutočnia 2. apríla. Ak viete, že v zozname nejaká chýba, dajte nám vedieť a my ju radi doplníme. 
Čítaj ďalej...

V ústave by zomrel od žiaľu. Miroslav sa sám stará o Dávida (19) s autizmom

S Miroslavom sme sa stretli v kaviarni nákupného centra v Nitre, aby to mal blízko domov, ak by došlo ku krízovej situácii. Napríklad by vypadol internet, nebo
Čítaj ďalej...
1 2 3 13