Stále nie je neskoro pre 2%. 
Viac info
Logo
Chcem podporiť
10. júla 2023

Absolvovali sme Bio Trio tréning

Autor: Marianna Budajová

Názov workshopu odkazuje na zdravý vzťah medzi tromi osobami: dieťaťom, terapeutom a rodičom. Cvičenie soft skills je cielené na mamy a otcov. Zúčastnili sme sa ho aj my v centre Rata v Bratislave. 

Mäkké zručnosti pomáhajú človeku v osobnostnom raste. Súvisia s emocionálnou inteligenciou a v bežnom živote sa prejavujú napríklad pri tímovej práci či riešení stresových situácií a konfliktov. My sme na Vlčom hrdle zlepšovali komunikáciu a motiváciu. Ako ich posilňovanie pomáha rodičom detí na autistickom spektre? 

Čo sa stane na Bio Trio, ostáva na Bio Trio

Terapeutky centra Rata, zľava N. Valachovič, J. Muranská, L. Kralovičová.

V úvode sme si uvedomili rozdiel medzi tým, kým sme ako osoba a tým, kým sme ako mama a otec. Nasledovali cvičenia plné zdieľania, spoznávania a zaujímavých aktivít, ktoré nám ukázali veci z inej perspektívy - presne tak, ako bolo v pozvánke avizované.

Jedným zo základných pravidiel workshopu Bio Trio v programe Erasmus Plus je diskrétnosť: čo sa povie na tréningu, ostáva na tréningu. Skúsené lektorky Jana Muranská, Lucia Kralovičová a Natália Valachovič od začiatku vytvorili príjemnú atmosféru, v ktorej sa účastníci dokázali prirodzene uvoľniť. 

Spolupatričnosť a psychohygiena

Nie ste na to sami, aj to bolo posolstvo stretnutia, v závere ktorého sa nikomu nechcelo rozlúčiť. Skupinová udalosť mala na rodičov zjavný psychohygienický účinok. Keď sa na poludnie otvorene delili o svoje pocity, myšlienky, skúsenosti, obavy aj radosti, nik by nepovedal, že ráno sa ešte nepoznali. Známi-neznámi, spojení témou tém: mám dieťa s autizmom. 

Workshop Bio Trio v centre Rata.

Pre ľudí dlhodobo žijúcich v chronickom strese je starostlivosť o seba nevyhnutná. Duševné zdravie primárnych opatrovateľov chlapcov a dievčat na spektre sa často prehliada. Ďakujeme centru Rata za to, že myslí nielen na deti s autizmom, ale aj na ich milujúcich rodičov.

Tréning nás príjemne prekvapil, prebudil, inšpiroval a posilnil. Želáme si, aby všetky deti so špeciálnymi potrebami vyrastali v rodinách, ktoré tvoria zdraví, spokojní a vyrovnaní členovia. Mamy a otcovia, nezabúdajme, že aj v lietadle treba v núdzovom stave nasadiť kyslíkovú masku najprv sebe, až potom dieťaťu. 

Foto: RATA o.z.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Ak podpora pre ľudí s autizmom začína aj končí modrým osvetlením, škoda elektriny

Iniciatíva rozsvietiť druhého apríla dominanty miest a obcí na modro a nasmerovať pozornosť verejnosti k osobám s autizmom je úžasná.
Čítaj ďalej...
druhy-april

PREHĽAD PODUJATÍ: Svetový deň povedomia o autizme 2024

Spísali sme osvetové akcie, ktoré sa na Slovensku uskutočnia 2. apríla. Ak viete, že v zozname nejaká chýba, dajte nám vedieť a my ju radi doplníme. 
Čítaj ďalej...

V ústave by zomrel od žiaľu. Miroslav sa sám stará o Dávida (19) s autizmom

S Miroslavom sme sa stretli v kaviarni nákupného centra v Nitre, aby to mal blízko domov, ak by došlo ku krízovej situácii. Napríklad by vypadol internet, nebo
Čítaj ďalej...
1 2 3 13