Slovo terapia znamená liečba, spôsob liečby, teda to, aké metódy, postupy a prostriedky volíme na liečenie a uzdravovanie. Ako vyzerá pri poruchách autistického spektra?
Akademické centrum výskumu autizmu na Fyziologickom ústave Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave uvádza, že vznik porúch autistického spektra sa predpokladá na základe interakcie medzi genetickým profilom daného jedinca a environmentálnymi faktormi, ktorým bol vystavený v prenatálnom a perinatálnom období. Hoci vedci dosiaľ neurčili jednoznačnú príčinu výskytu PAS, vymedzili terapie pre autistov založené na vedeckých poznatkoch a výskumoch.
ABA
Aplikovaná behaviorálna analýza vychádza z vedeckých poznatkov o tom, ako správanie súvisí s prostredím. U detí na spektre sa princípy ABA uplatňujú posilňovaním žiaduceho a eliminovaním nežiaduceho správania.
DTT
Štruktúrovaná technika ABA, ktorá sa uplatňuje u detí od 2 do 6 rokov na systematické učenie zručností vďaka posilneniam požadovaného správania.
TEACCH
Americký program kladie dôraz na vizualizáciu a štrukturalizáciu. Organizácia prostredia a času autistom sprehľadňuje situáciu a s názornou pomôckou im pomáha jej porozumieť.
ESDM
Model kladie dôraz na budovanie pozitívneho vzťahu medzi terapeutom a dieťaťom. Ide o metódu ranej intervencie. Ako terapia pre autistov sa dá aplikovať maximálne do dovŕšenia piatich rokov dieťaťa.
JASPER
Krátkodobý prístup sa zameriava na základy sociálnej komunikácie, ako sú schopnosť venovať pozornosť, napodobňovanie a hra.
Prehľad najrozšírenejších alternatívnych terapeutických prístupov, ktoré sú poskytované deťom s autizmom:
BHRG
Skríningovo - intervenčný model pre deti od 3 mesiacov do 11 rokov je zameraný na odhalenie vývinových odchýlok a nastavenie stimulačnej senzomotorickej terapie.
TSMT
Terapia je zameraná na stimuláciu rozvoja problematických oblastí dieťaťa a na minimalizáciu problematických symptómov, s výbornými výsledkami u detí s oneskoreným vývinom.
SON-RISE
Terapia pre autistov orientovaná na dieťa, založená na tom, že láska a rešpekt k človeku je ten najdôležitejší faktor ovplyvňujúci motiváciu dieťaťa k učeniu.
Biofeedback EEG
Neinvazívna metóda využívajúca princíp biologickej spätnej väzby učí mozog, ako pracovať s menším výdajom energie a efektívnejšie.
Sindelar
Metóda určená na zachytenie a nápravu čiastkových vývinových deficitov v spracovávaní informáci opierajúca sa o poznatky z kognitívnej psychológie, vývinovej psychológie a neuropsychológie.
INPP
Metóda zacielená na odstránenie pretrvávajúcich primitívnych novorodeneckých reflexov a podporu rozvoja posturálnych reflexov.
Kraniosakrálna osteopatia
Neinvazívna metóda dotykovej terapie pracujúca so systémom lebky a krížovej kosti, ich hybnosťou a rytmom, v ktorom sa pohybujú a štruktúrami, ktoré ich prepájajú a vypĺňajú.
Senzorická integrácia
Senzorická integrácia je schopnosť mozgu správne spracovať prichádzajúce podnety. Terapia pre autistov prebieha v upravenom prostredí, ktoré dieťa stimuluje k pohybu a k aktivite.
Filiálna terapia
Terapia vzťahu rodiča a dieťaťa, ktorá posilňuje ich vzťah použitím hry. Hrou deti vyjadrujú myšlienky a pocity. Metóda je vhodná pri rôznych problémoch detí od 3 do 8 rokov.
Snoezelen
Terapia pre autistov v špeciálnej multisenzorickej miestnosti, kde sú zmysly dieťaťa stimulované prostredníctvom zvukových, svetelných a čuchových podnetov.
Oxygenoterapia
Liečebná a regeneračná metóda založená na inhalovaní zvýšenej koncentrácie kyslíka. Priaznivo ovplyvňuje imunitný systém, fyzickú aj psychickú kondíciu.
Animoterapia
Liečba pomocou zvierat. Patrí medzi vyhľadávané terapie pre autistov, najčastejšie ide o canisterapiu, hipoterapiu a delfínoterapiu, teda uzdravovanie pomocou psov, koní a delfínov.
Arteterapia
Liečba prostredníctvom umenia. Jedná sa o špeciálny druh psychoterapie, ktorý sa zameriava na rozvoj tvorivých schopností človeka.
Muzikoterapia
Liečba hudbou. Hudobné terapie pre autistov podporuje navodenie zmien v správaní. Vďaka hudbe dochádza k pozitívnym zmenám ako dobrá nálada, prílev energie či upokojenie.
Zdroj: acva.sk, rata.sk, terapiahrou.sk, rodinnaterapia.sk, naspoklad.sk
Foto: Adobe Stock