Stále nie je neskoro pre 2%. 
Viac info
Logo
Chcem podporiť
29. marca 2024

PREHĽAD PODUJATÍ: Svetový deň povedomia o autizme 2024

Autor: Marianna Budajová
druhy-april

Spísali sme osvetové akcie, ktoré sa na Slovensku uskutočnia 2. apríla. Ak viete, že v zozname nejaká chýba, dajte nám vedieť a my ju radi doplníme. 

Košice

Súkromná základná škola pre žiakov s autizmom Hrdlička pozýva 2. apríla o 10:00 do predajne Panta Rhei Aupark Košice na otvorenie výstavy výtvarných prác svojich žiakov na tému Kvety. V kaviarni kníhkupectva bude k dispozícii malé občerstvenie. Návštevníci si môžu vybrať jeden obraz a finančným darom školu podporiť. Výstava potrvá do 14. apríla.

Stará Ľubovňa

Špeciálna základná škola sv. Anny a Základná škola pre žiakov s autizmom sv. Anny v Starej Ľubovni pozývajú na premietanie filmu Tak ďaleko, tak blízko o 16:00 v Kine Tatra. Cena vstupenky je 8 € a zakúpiť sa dajú online. Po premietaní filmu sa uskutoční beseda s pozvanými hosťami, ktorými sú Mgr. Mária Mojžišová, psychologička a PaedDr. Terézia Bistika, špeciálna pedagogička, obidve z CŠPP, Prešov. 

Rimavská Sobota

"Spoločne si zaspievame, zatancujeme s výnimočnými deťmi a ich rodičmi". Mesto Rimavská Sobota a ZUŠ organizuje v rámci Svetového dňa povedomia o autizme Stretnutie na Radnici v modrom. Podujatie podporili aj detský zbor Nádej a recitátorka Ľubka Varjuová. Symbolicky bude rozsvietené modré svetlo a na záver sa vypustia modré balóny. Začiatok je o 17:00. 

Lučenec 

Organizátori Som Človekom o.z., Spoločenské centrum 3Pé, LUKUS, Milan Art a HANS o.z. pripravili rodinné podujatie. V programe je premietanie rozprávky Máša a medveď 2 v kine Star o 11:00, symbolický beh na modro so Šaškou a Baškou a s maskotom Pelikána o 18:00 a vypúšťanie modrých balónov a rozsvietenie synagógy o 19:00. V čase 16:00-20:00 zároveň prebehne v synagóge charitatívna výstava obrazov Milana Berkyho a výkresov detí s PAS. Vstupné na výstavu je dobrovoľné, výťažok podporí občianske združenie Som Človekom, ktoré sa venuje rodinám s deťmi so zdravotným znevýhodnením. 

Banská Bystrica

Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom (SPOSA) Banská Bystrica pozýva o 19:00 na sviečkový pochod modrou Banskou Bystricou. Účastníci spoločne prejdú od OC Európa k mestskému úradu. Po trase sa pristavia pri mestských budovách vysvietených na modro, kde sa budú venovať zaujímavým aspektom spojeným s autizmom. Od 2. do 5. apríla v čase 9:00-17:00 budú organizátori zvyšovať povedomie o autizme v Európa SC. Návštevníci si tam tiež budú môcť vyskúšať simulátor autizmu a zažiť tak svet očami autistu. 

Martin

SPOSA Turiec pozýva do Barmuseum v Martine na podujatie spojené s Dňom povedomia o autizme. O 17:00 začne premietanie islandského dokumentu Ako ma zachránil Titanic. Ide o skutočný príbeh, kde sa hlavná postava Brynjara Karla stala dôležitým hlasom mladých ľudí s autizmom. O 18:00 prebehne diskusia o filme s osobnými výpoveďami ľudí s autizmom a ich rodín a následná prezentácia knihy Karola Bujňáka. Vstupné je dobrovoľné. Organizátor zároveň pozýva aj na Deň otvorených dverí v Rodinnom centre SPOSA-Turiec spojený s oslavou 5. výročia založenia SŠMŠ Sposáčik. Uskutoční sa 5. apríla v čase 12:00-18:00. Návštevníkov čaká ukážka jednotlivých terapií - muzikoterapia, arteterapia, virtuálna realita, snoezelen a prehliadka materskej školy Sposáčik s názornou ukážkou práce s deťmi. V čase 13:00-16:00 bude hudobným hosťom Ondrej Kandráč. 

Kysucké Nové Mesto

SPOSA Kysuce pozýva všetkých priateľov, sympatizantov, rodiny, širokú verejnosť a každého, kto chce nahliadnuť do sveta autizmu na Dni otvorených dverí v klubovni AUTIčko v Kysuckom Novom Meste od 2. do 7. apríla v čase 9.00-17:00. Vítaní sú všetci, ktorí pomoc hľadajú, aj tí, ktorí ju ponúkajú. 

Bratislava

Na záver spomenieme aj naše podujatie. Deň povedomia o autizme s Modrou hliadkou sa uskutoční v čase 10:00-20:00 v Komunitnom centre v Avion shopping parku. Pripravili sme simulátor autizmu, súťaž v hode modrou loptičkou, predstavenie našej apky, fotostenu, detské guličkové bazény, občerstvenie a po celý čas trvania akcie nonstop diskusie. Celý program a a viac info si pozrite tu. Tešíme sa na všetkých. 

Modrý deň

Druhý apríl je dňom, počas ktorého väčšina slovenských miest a obcí rozsvieti svoje dominanty na modro. Modrá je farba autizmu, spája sa s komunikáciou a porozumením, ktoré patria k hlavným deficitom ľudí na spektre autizmu. 

Počas mesiaca apríl bude prebiehať ešte niekoľko akcií, ktorých cieľom je zvýšiť povedomie verejnosti o poruchách autistického spektra. Za zmienku určite stojí Autistické centrum Andreas, ktoré ponúka ku Dňu povedomia bezplatné konzultácie. Uskutočnia sa 3. apríla v čase 8:00-14:00 v ich priestoroch v Bratislave. Termín si treba objednať. 

Regionálne edukačno-sociálne centrum Nové Zámky pozýva na benefičný koncert Melódie rozmanitosti. Uskutoční sa 4. apríla o 17:30 v Dome kultúry Nové Zámky pri príležitosti Svetového dňa povedomia o autizme a dňa Downovho syndrómu. Výťažok z vstupného bude použitý na podporu centra.

Ak na Deň povedomia o autizme organizujete podujatie, o ktorom sme v článku neinformovali, dajte nám prosím vedieť a my ho do zoznamu radi zaradíme. 

Foto: Adobe Stock

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Ak podpora pre ľudí s autizmom začína aj končí modrým osvetlením, škoda elektriny

Iniciatíva rozsvietiť druhého apríla dominanty miest a obcí na modro a nasmerovať pozornosť verejnosti k osobám s autizmom je úžasná.
Čítaj ďalej...

V ústave by zomrel od žiaľu. Miroslav sa sám stará o Dávida (19) s autizmom

S Miroslavom sme sa stretli v kaviarni nákupného centra v Nitre, aby to mal blízko domov, ak by došlo ku krízovej situácii. Napríklad by vypadol internet, nebo
Čítaj ďalej...

12+1 instagramových účtov o autizme, ktoré sa oplatí sledovať 

Sociálne médiá už nie sú len o fotkách z dovolenky a jedle. V posledných rokoch sa Instagram rozšíril aj na vzdelávaciu platformu.
Čítaj ďalej...
1 2 3 13