Letné mesiace sú dokonalým obdobím na uspokojenie potreby nasýtenia zmyslových podnetov. Tekutý živel ponúka deťom mimoriadne množstvo senzorických informácií na spracovanie, poznávanie, vyhodnocovanie, triedenie. Čo sa môže na prvý pohľad javiť ako obyčajná prázdninová zábavka, je v skutočnosti fascinujúci proces učenia.
Niektorých ľudí na spektre autizmu priťahuje voda až neuveriteľnou intenzitou. Je ideálna nielen na pitie, ale aj prelievanie, fŕkanie, špliechanie, hádzanie kamienkov či iných predmetov, kúpanie, plávanie, ponáranie, splývanie. Slaná, sladká, chladivá, horúca, osviežujúca, uvoľňujúca. Na dotyk neuchopiteľná, všadeprítomná, pretekajúca, obaľujúca, pohlcujúca, jednoducho strhujúca.
Priehľadná ligotavá kvapalina je nekonečná, narúša i nenarúša, vlní sa, šumí, odráža, podlieha vetru, zrkadlí slnko, búri sa a vzápätí upokojuje, stúpa a klesá, dá sa chutnať, voňať, počúvať, sledovať po kvapkách či nekonečných masách - zhora, zdola, s dychom či bez dychu.
Júl a august sú na nácvik hygienických návykov ako stvorené. Príjemný pocit mokra je jedným z dôvodov, prečo sa neurodivergentné deti plne odplienkujú zväčša neskôr než ich intaktní rovesníci. Mnohí rodičia by to radi stihli pred nástupom dieťaťa do škôlky, a tak nielen sami seba, ale aj svoju ratolesť dostávajú pod veľký tlak.
Ako pri všetkom, aj tu platí, že dieťa na to musí najprv dozrieť. Uvedomiť si, čo sa od neho vyžaduje, naučiť sa ovládať vlastné telo, vybudovať si dôveru v okolie aj v seba. K procesu zbavovania sa plienok rozhodne nepatria prehnané očakávania, negatívne emócie, výčitky, výsmech, nervozita či pocit zlyhania. Naopak, vítané je povzbudenie, pochvala a radosť z každého malého úspechu. Krok za krokom, trpezlivo a s láskou. Keďže ide o rozsiahlejšiu tému, vydáme ju čoskoro v samostatnom článku.
Predvídať, predvídať, predvídať. Rodičia musia byť neustále v strehu. Utopenie je hlavnou príčinou úmrtia detí s autizmom. Ide približne o 90% prípadov. Môže za to okrem iného aj ich znížená schopnosť vyhodnocovať potenciálne nebezpečenstvá. Vane, kade, potoky, rieky, fontány, bazény, jazerá či moria predstavujú veľké lákadlá. K ohrozeniu na živote stačí aj pár centimetrov, topenie prebieha rýchlo a deti pritom nevydajú ani hlások. Ostražitosť je na mieste aj mimo výskytu vody, priťahuje ich a môžu sa ju vybrať sami hľadať.
Pozor treba dávať aj na výskyt príznakov sekundárneho, tzv. suchého utopenia, a to zvlášť u neverbálnych chlapcov a dievčat, ktorí zmeny v zdravotnom stave nedokážu odkomunikovať. Každý, kto sa o dieťa stará, by mal poznať základy prvej pomoci a v ideálnom prípade jej predchádzať neustálym dozorom, použitím bezpečnostných pomôcok do vody a vzdelávaním na plaveckom výcviku pre deti so špeciálnymi potrebami. Sledujte nás, pred začiatkom nového školského roka pripravujeme celoslovenský prehľad ponúk voľnočasových krúžkov a výcvikov pre deti s PAS.
V roku 2021 zverejnili španielski vedci z Univerzity kráľa Juana Carlosa v Madride výsledky štúdie o vplyve vodnej terapie na deti s poruchou autistického spektra. Intervencia viedla k pozitívnym výsledkom predovšetkým v sociálnej oblasti.
Účastníci boli iniciatívnejší, vyhľadávali ostatných a snažili sa zapojiť do spoločných hier. Očný kontakt detí bol intenzívnejší a dlhší. Neželané správanie ustúpilo a afektívne záchvaty trvali počas pobytu vo vode stále kratšie. Malí plavci vykazovali menej stereotypných pohybov, boli viac zrelaxovaní a šťastnejší. Aj to by vysvetľovalo, prečo deti s autizmom fascinuje voda. Ak chcete vedieť, aké ďalšie terapie im pomáhajú, kliknite sem.
Nie všetci ľudia na spektre autizmu sa vyžívajú vo vode. Nepríjemný pocit v nich vyvolá, keď si nápojom alebo polievkou oblejú tričko, prípadne ich zastihne pár kvapiek dažďa. Rodičia musia v takých prípadoch rátať so všetkým a vždy mať pripravené náhradné oblečenie aj obuv.
Hypersenzitívne deti sa darí pomerne rýchlo odplienkovať, keďže mokrá plienka je pre nich neprijateľná. Kúpanie však rozhodne nevyzerá ako uvoľňujúci večerný rituál pred spaním. Mnohí majú z vody strach, ktorý ojedinele môže vyústiť až do hydrofóbie. Či k vode deti inklinujú alebo nie, súvisí s citlivosťou nervovej sústavy. Platí staré známe: každý človek s autizmom je iný, jedinečný.
Zdroje: www.ncbi.nlm.nih.gov, www.lekar.sk, www.autismspeaks.org, www.aquamobileswim.com, www.autismparentingmagazine.com
Foto: Adobe Stock