Stále nie je neskoro pre 2%. 
Viac info
Chcem podporiť
29. apríla 2024

Nočná mora pre rodičov. Polovica autistických detí sa zatúla 

Autor: Marianna Budajová
strateny macko

V roku 2011 prebehla na Kennedy Krieger Institute v Baltimore (Maryland) štúdia zameraná na príčiny úteku detí s PAS. Išlo o súčasť výskumného projektu IAN (Interactive Autism Network)

Do výskumu sa zapojilo vyše 800 rodičov. Čo hovoria dáta?

58 % rodičov označilo útek dieťaťa za najstresujúcejšie autistické správanie. Presne 62 % rodín prichádza zo strachu zo zatúlania o možnosť užívať si aktivity mimo domova. Až 40 % rodičov trpí zo strachu z možného úteku autistického dieťaťa poruchami spánku.

Približne 50 % autistických detí vo veku od 4 do 10 rokov sa už zatúlalo. Je to štyrikrát viac ako u neautistických detí. Cca 30 % detí s PAS vo veku 7 až 10 rokov sa stále zatúla, čo je až osemkrát častejšie než u detí bez PAS.

Takmer polovica respondentov uviedla, že ich dieťa bolo nezvestné dostatočne dlho na to, aby spôsobilo značné obavy o bezpečnosť, pričom 32 % rodičov zavolalo políciu. Dvaja z troch rodičov uviedli, že ich zatúlané dieťa malo zranenie po strete s dopravným prodtriedkom, zatiaľ čo takmer tretina uviedla, že ich dieťa malo blízko k utopeniu. 

Ďalšia alarmujúca štatistika: 35 % rodičov uviedlo, že ich dieťa nie je nikdy alebo len zriedkavo schopné oznámiť svoje meno, adresu alebo telefónne číslo, či už ústne alebo písomne. Avšak aj verbálne vysokofunkčné deti čelia pri zatúlaní rizikám. Môžu mať sprievodné diagnózy, ako sú problémy so spracovaním jazyka alebo úzkosti, čo im môže sťažiť poskytovanie osobných informácií zrozumiteľným a vhodným spôsobom alebo môžu byť upnutí na to, čo ich zaujíma natoľko, že neodpovedajú na svoje meno.

Polovica rodín nikdy nedostala odbornú pomoc a radu, ako predchádzať úteku dieťaťa. Len 19 % rodín detí, ktoré mali sklon utekať, dostalo odbornú pomoc a podporu od psychológa a len 14 % rodín od pediatra. Napriek prvotným dohadom odborníkov o dominantnosti letnej sezóny sa až 67 % rodičov vyjadrilo, že ročné obdobie nezohráva žiadnu úlohu v pravdepodobnosti úteku autistického dieťaťa.

Zdroj: Kennedy Krieger Institute

Foto: Adobe Stock

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Ak podpora pre ľudí s autizmom začína aj končí modrým osvetlením, škoda elektriny

Iniciatíva rozsvietiť druhého apríla dominanty miest a obcí na modro a nasmerovať pozornosť verejnosti k osobám s autizmom je úžasná.
Čítaj ďalej...
druhy-april

PREHĽAD PODUJATÍ: Svetový deň povedomia o autizme 2024

Spísali sme osvetové akcie, ktoré sa na Slovensku uskutočnia 2. apríla. Ak viete, že v zozname nejaká chýba, dajte nám vedieť a my ju radi doplníme. 
Čítaj ďalej...

V ústave by zomrel od žiaľu. Miroslav sa sám stará o Dávida (19) s autizmom

S Miroslavom sme sa stretli v kaviarni nákupného centra v Nitre, aby to mal blízko domov, ak by došlo ku krízovej situácii. Napríklad by vypadol internet, nebo
Čítaj ďalej...
1 2 3 13