Stále nie je neskoro pre 2%. 
Viac info
Logo
Chcem podporiť
3. decembra 2023

Kto sme my a kto sú oni? Stretnime sa na polceste

Autor: Marianna Budajová

Spoločnosť tvoria množiny a podmnožiny. Nik nepatrí všade, ale každý patrí niekam. Hľadajme prienik. 

Je populárne tvrdiť, že ľudia s autizmom majú svoj vlastný svet. Ako majorita si tým farizejsky ospravedlňujeme fakt, že ich v našom svete nechceme a že o ten ich nemáme záujem. Kto však nemá vlastný svet? 

Pod mojím svetom rozumiem priestor, kde sa cítim prirodzene a slobodne. Tento osobný vesmír si nosím všade so sebou. Nevzťahuje sa na žiadnu nálepku či diagnózu. Vzťahuje sa na moju jedinečnosť. Je vo mne. Napriek tomu ani na okamih neprestávam byť súčasťou vonkajšieho sveta. Apropo, čo znamená náš svet? Kto presne sú oni a kto sme my

Bez rozdielov, všetci žijeme v jednom svete a každý si v sebe nosí ďalší. Menšina na spektre autizmu sa v živote snaží presne o to isté, čo neurotypická väčšina. Hľadá balans, jednou nohou stojí vnútri, druhou vonku, kolíše sa a snaží sa to celé ustáť. 

Pripomíname si Medzinárodný deň osôb so zdravotným znevýhodnením. Súčasne začína obdobie pokánia a duchovnej prípravy na vianočné sviatky. Prekročme pomyselné bariéry, spravme krok k človeku, ktorý sa od nás odlišuje a stretnime sa na polceste. 

Páčil sa Vám článok? Sledujte a lajkujte Modrú hliadku aj na FacebookuInstagrame či LinkedIne, prípadne nás môžete aj podporiť TU: Podpora. Ďakujeme.

FOTO: Adobe Stock

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Ak podpora pre ľudí s autizmom začína aj končí modrým osvetlením, škoda elektriny

Iniciatíva rozsvietiť druhého apríla dominanty miest a obcí na modro a nasmerovať pozornosť verejnosti k osobám s autizmom je úžasná.
Čítaj ďalej...
druhy-april

PREHĽAD PODUJATÍ: Svetový deň povedomia o autizme 2024

Spísali sme osvetové akcie, ktoré sa na Slovensku uskutočnia 2. apríla. Ak viete, že v zozname nejaká chýba, dajte nám vedieť a my ju radi doplníme. 
Čítaj ďalej...

V ústave by zomrel od žiaľu. Miroslav sa sám stará o Dávida (19) s autizmom

S Miroslavom sme sa stretli v kaviarni nákupného centra v Nitre, aby to mal blízko domov, ak by došlo ku krízovej situácii. Napríklad by vypadol internet, nebo
Čítaj ďalej...
1 2 3 13